Wyniki konkursu "Wisła, królowa polskich rzek"

2017-11-27 17:53

Pierwszy, ogólnokrajowy konkurs Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech "Wisła, królowa polskich rzek" , skierowany do uczniów szkół polonijnych w Italii, zakończył się 25.11.2017 r. uroczystą Galą Finałową w Padwie, podczas której zostały ogłoszone wyniki.

Poniżej publikujemy protokół Komisji.

W Finale, który został objęty honorowym patronatem Marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego, wzięli udział uczniowie szkół polonijnych z Włoch: z Treviso, z Rzymu, z Padwy i z Reggio Calabria.  Były obecne Konsul  Generalny Konsulatu RP w Mediolanie, pani Adrianna Siennicka, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, pani Ewa Mamaj oraz Prezes Rady Oświaty Polonijnej. pani Anna Smolińska.

Gala rozpoczęła się Polonezem w wykonaniu zespołu tanecznego "Lajkonik Paderewski" przy stowarzyszeniu AIPP Padwa oraz prezentacją multiedialną, autorstwa Prezesa AIPP, Ireny Ludwiki Czopek Zanoviello, przedstawiające wszystkie zgłoszone prace konkursowe.

Konkurs był dofinasowany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie w ramach funduszy Polonijnych MSZ. Nagrody zostały ufundowane przez: Instytut Pamięci Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Starostwo POwiatowe w Gnieźnie, Urząd Miasta Gniezno, Firma Savitor z Gniezna (krówki).

 

 

Gala odbyła się w prestiżowej sali Carmelii, udostępnionej przez Urząd Miasta Padwy. Sala Carmela jest jednym ze skarbów architektury w Padwie. Antyczna biblioteka utworzona przez ojca Michelangelo Carmeli w 1761 roku liczyła 22 000 woluminów, w tym 420 bardzo cennych i antycznych rękopisów. 

 

Zarząd ROP składa serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia AIPP za zorganizowanie Gali Finałowej oraz dla Joanny Wesołowskiej za koordynacje konkursu.

Gala Finałowa zakończyła się pięknym koncertem Dominiki Zamary.

Protokół Komisji Konkursowej

 

W niedzielę, dnia 12 listopada 2017 zebrała się komisja by wyłonić laureatów konkursu plastycznego dla uczniów szkół polonijnych we Włoszech. Organizatorem konkursu jest Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech.

 

 

Skład komisji:

1.       Przewodnicząca – Marta Mężyńska, malarka 

2.       Sylwia Kopij, fotograf

3.       Ewa Puchalska, przedstawiciel Rady Rodziców

4.       Joanna Dołęga, członek zarządu Szkoły Polonijnej w Veneto

5.       o.Sylwester Bartoszewski, opiekun Polonii przy Bazylice św. Antoniego w Padwie

6.       Irena Ludwika Czopek, prezes AIPP

7.       Joanna Wesołowska, sekretarz ROP, koordynator konkursu

 

Do konkursu zgłosiło się 13 szkół polonijnych.

Wpłynęło łącznie 61 prac.

W konkursie wzięło udział 123 uczniów i dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Decyzją komisji zostały przyznane następujące nagrody i wyróżnienia.

 

Kategoria: Przedszkole

praca grupowa

 
 

1 miejsce

Giulia Piróg, Alessandra Damiani, Luca Cossiri i Krystian Urbanczyk

Ludoteka Wojtek w San Benedetto del Tronto

   

2 miejsce

Grupa „Skrzaty”

Leonardo Bausano, Gaia Francesca Bausano,  Marika -Maja Perretta, Irena Lacerenza, Sara Castaldo

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

 

3 miejsce

Victoria Romani, Francesco Casimirri, Federico Pappalardo, Aurora Pagnotta,  Giulia Mincarelli

Ludoteka Wojtek w Acoli Piceno

 

Wyróżnienie
Grupa  przedszkolna 1:

 Karolinka Checconi, Zosia Janik, Claudia Franco, Adriano Laccetti, Wiktor Rogoza Dissette, Nataniel Luzi, Manuele Cecchi, Alessandro Goggi,  Aston Zollino, Filip Bronk, Janek Bronk, Francesco Castaldo

Polskie Przedszkole w Rzymie

 

Wyróżnienie

Grupa przedszkolna 2:

Milenka,Fornaro, Olek Skoczylas, Julia Skoczylas, Sofia Samengo, Helenka Paparella, Alessandro Casula, Gioia Corsi, Elisa Festeggiato, Letizia Carol Driussi

Polskie Przedszkole w Rzymie

 

Kategoria wiekowa:  6 – 8 lat

 

1 miejsce

Gabriele Bonotto

 Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Treviso przy AIPP

 

2 miejsce

Eva Paolini Angelini

Ludoteka Wojtek w Ascoli Piceno

 

3 miejsce

Helena Lacerenza

 Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

Wyróżnienie

Mario Cacopardi

Katolicka Szkoła Podstawowa w Rzymie

 

Wyróżnienie  

Cristina Chiego

 Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

 

 

Kategoria wiekowa: 9-12 lat

 

1 miejsce

Lydia Lacerenza

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

 

2 miejsce

praca grupowa: Jakub Czerwonka, Oliwia Grzegórzek, Dominik Kalinowski,  Alessandro Iero, Karol Redzimski

Polska Szkoła Eksperymentalna przy ZPwK

 

3 miejsce 

Alessia Blaffard 

Ludoteka Wojtek w San Benedetto del Tronto

 

Wyróżnienie

Maksymilian Kerber

Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Padwie przy AIPP

 

Wyróżnienie

Martina Brizzi

 Katolicka Szkoła Podstawowa w Rzymie

 

Wyróżnienie

Elwira  Ferdico,  Sofia Ferdico    

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Palermo

 

Kategoria wiekowa: 13 – 15 lat

 

1 miejsce

Laura Barile

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

 

2 miejsce

Giulia Bottin

Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Padwie przy AIPP

3 miejsce 

Radosław Żak

Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Treviso przy AIPP

 

 

Wyróżnienie

Andrea Casimiri    

Ludoteka Wojtek w Ascoli Piceno

 

Wyróżnienie

Luca Petito

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

Serdeczne GRATULACJE!!!