Pomoc dla polonijnych uczniów z Ascoli Piceno

2016-11-01 13:39

Niespełna miesiąc temu ( we wrześniu br.) Polska Ludoteka z Ascoli Piceno, z regionu Marche, zwróciła się do ROP o pomoc w uzyskaniu  darmowych podręczników do nauki języka polskiego dla najmłodszych uczniów. Prośba została umotywowana trudną sytuacją, jaka spotkała polskie rodziny podczas sierpniowego, silnego i  tragicznego w skutkach, trzęsienia ziemi.

Prezes Rady, Pani Anna Smolińska  wystosowała pisemną prośbę do Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w USA,  którzy aktywnie uczestniczyli  w Europejskiej Konferencji  Metodycznej Nauczycieli Polonijnych w Neapolu.

Na odzew nie trzeba było długo czekać, Prezes Zrzeszenia, Pani Ewa Koch poinformowała o decyzji zarządu:

Szanowna Pani Prezes,

Współczujemy bardzo rodzinom dotkniętym trzęsieniem ziemi. Każda katastrofa tego typu przynosi nie tylko straty materialne i ludzkie, ale także przynosi obawy i trudne do zagojenia rany psychiczne. Nasz zarząd podjął decyzję o wsparciu poszkodowanych rodzin i ufundowaniu potrzebnych Państwu podręczników. Pani Halina Żurawska podjęła się kontaktu z Panią i pilotowania tej sprawy. Życzę Państwu aby jak najszybciej w poszkodowanym rejonie zawitała normalność, a polska szkoła znów zapełniła się szczęśliwymi, śmiejącymi się dziećmi. Z wyrazami szacunku,

Ewa Koch”

       I tak , kilka dni temu, książki dotarły do Polskiej Ludoteki w Marche.  Nad zamówieniem i przesyłką czuwała Pani Halina Żurawski, kolporter Zrzeszenia a dzięki interwencji pani dr.Jolanty Tatary, prezydenta Kongresu Oświaty Polonijnej książki dotarły w ekspresowym tempie. Polska Ludoteka w Ascoli Piceno otrzymała 14 kompletów książek, na łączną sume 1500 złotych.

 

 

 

      Zarówno ROP jak i Szkoła wystosowały serdeczne podziękowania dla Zrzeszenia , a polonijni uczniowie już zaczęli korzystać  z podarowanych podręczników. Niestety, w dniu, w którym zrobiono zdjęcie, miało miejsce kolejne silne trzęsienie ziemi i uczniowie w pośpiechu musieli opuścić szkołę a zajęcia zostały zawieszone.

     Bezcenne są zarówno książki, jak i fakt, że można liczyć na pomoc i wsparcie środowiska oświaty polonijnej z dalekiego Chicago.  

  

   Naszym polonijnym uczniom w regionu Marche życzymy, aby jak najszybciej wraz ze swoimi rodzinami  powrócili do normalności i mogli bezpiecznie zamieszkać ponownie w swoich domach.