Wędrująca Księga "Podaj dalej........ Droga do Niepodległości" Przystanek 6

2019-05-15 09:02

Polska Ludoteka Wojtek w Ascoli Piceno

Projekt Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech: "Wędrująca Księga" trafiła w marcu do naszej placówki. To już 6 przystanek wspaniałej kroniki, która pod bacznym okiem nauczycieli realizowana jest przez dzieci i młodzież polonijną na terenie całych Włoch. Naszym tenatem była postać Fryderyka Chopina- pianisty, kompozytora i wspanialego muzyka. 

        

            

 

 

"Gdyby potężny monarcha z północy wiedział jak niebezpieczny wróg grozi mu w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zabroniłby tej muzyki. Dzieła Chopina to armaty ukryte w kwiatach (...) Postać Fryderyka Chopina."

 

 

        

 

   Na zajęciach poznaliśmy jego ciekawą biografię oglądając przy tym liczne fotografie z różnorodnych dostępnych nam źródeł. Okazało się że niektórzy z nas uczyli się o Chopinie we włoskiej szkole. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac plastycznych nasi uczniowie z podziwem oglądali tematy wykonane przez poprzednie szkoły polonijne. Wykonane rysunki zamieściliśmy w księdze. Znalazla się tam również krzyżówka dotyczaca Chopina. Tak oto projekt ROP pomogl nam wzbogacić nasze spotkanie o kolejną ważną postać z historii Polski. Dziękujemy za wspaniały pomysł i możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

                           

               

Lekcję na temat Fryderyka Chopina poprowadziły w grupie środowej - Marta Rzeczkowska , w grupie sobotniej - Paulina Lewenko